Każda procedura zabiegowa jest w jakimś stopniu dyskomfortem, ale przywiązując dużą wagę do tego by pacjent czuł się komfortowo, na życzenie zawsze stosujemy znieczulenie.
Nie leczona choroba przyzębia doprowadza do niszczenia głębiej położonych struktur przyzębia, które stabilizują zęby, tzn. więzadeł i otaczającej kości szczęk. Tworzą się głębokie ubytki w otoczeniu zębów tzw. kieszonki przyzębne, które są rezerwuarem bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za przewlekły stan zapalny.
Recesje czyli cofanie się dziąseł mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej powstają na skutek nieprawidłowego szczotkowania zębów np. zbyt twardą szczoteczką. Mogą one powstawać również na skutek nieprawidłowego przyczepu wędzidełka wargi lub policzka oraz stanów zapalnych przyzębia lub zaburzeń zgryzowych.
Kieszonki przyzębne są rezerwuarem różnorodnych bakterii chorobotwórczych, a szczególnie bakterii beztlenowych. Bakterie te, przenoszone drogą układu krążenia, mogą powodować poważne zagrożenie dla odległych tkanek i narządów. Ostatnie badania naukowe wykazały, iż nie leczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko powstania:
jak również:
Jeżeli jesteś palaczem rzuć palenie od razu!
Jest wiele badań potwierdzających, że palenie zwiększa u ciebie ryzyko powstawania chorób przyzębia co w konsekwencji prowadzi do utraty zębów. Należy pamiętać, że u palaczy objaw krwawienia dziąseł, przy obecności płytki bakteryjnej, często nie będzie występować mimo istniejącej już paradontozy. Przyczyną jest nikotyna, która zwęża naczynia krwionośne i dlatego nie ma objawu krwawienia. Utrudnia to szybkie wykrycie choroby przyzębia, która w swej naturze, nie manifestuje się dolegliwościami bólowymi.
Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią! Przyczyny należy szukać w nieprawidłowym szczotkowaniu zębów. Mając pewne nawyki mycia zębów, w codziennej higienie permanentnie omijamy niektóre miejsca. To właśnie tutaj powstanie płytka bakteryjna, która wywoła stan zapalny objawiający się krwawieniem dziąseł.