Leczenie kanałowe przeprowadzamy, aby uniknąć ekstrakcji zęba. Jest ono konieczne wtedy, gdy dochodzi do stanu zapalnego miazgi zęba czyli komory i kanałów zęba, w których przebiegają naczynia i nerwy. Taka infekcja może być wynikiem głębokiej, nieleczonej próchnicy, głębokiej kieszonki dziąsłowej lub urazu . Pojawiają się wtedy dolegliwości bólowe o różnym nasileniu. Mogą trwać od kilku minut do wielu godzin i nasilać się pod wpływem różnicy temperatur lub zmiany położenia głowy. Miazga zęba może również powoli obumierać, nie dając początkowo dolegliwości, ale stając się rezerwuarem bakterii beztlenowych, z czasem być przyczyną powstania ropnia. Trzeba pamiętać, że z zainfekowanej miazgi oraz kieszonki dziąsłowej bakterie mogą przedostawać się do krwiobiegu i być przyczyną schorzeń m.in. serca, stawów i nerek.
Leczenie endodontyczne można przeprowadzić na jednej wizycie. Niekiedy koniecznych jest więcej wizyt, zwłaszcza w przypadku zębów trzonowych, w których system kanałów jest rozbudowany. Zawsze konieczne jest wykonanie rtg. zęba. Po dokładnym pomiarze długości kanałów, oczyszczeniu ich i odkażeniu, wypełniamy je szczelnie odpowiednim materiałem.
Po leczeniu kanałowym w zależności od rozległości ubytku można odbudować brakującą część zęba, wypełnieniem kompozytowym, nakładem(inlay/onlay) lub wkładem koronowo-korzeniowym i koroną protetyczną.