Leczenie chorób przyzębia (paradontozy)

Nasz gabinet w sposób szczególny zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób przyzębia tzw. paradontozą. Twoje zainteresowanie może świadczyć o tym, że masz problem z dziąsłami lub tkankami otaczającymi zęby, czyli przyzębiem, co znaczy, że wykazujesz troskę o swoje uzębienie.
CHOROBĘ PRZYZĘBIA MOŻNA I TRZEBA LECZYĆ!

Co to jest choroba przyzębia?
W tym określeniu zawiera się pojęcie choroba dziąseł czyli gingivitis jak również choroba przyzębia periodontitis (paradontoza, parodontoza), której istotą jest utrata kości wokół zębów. Choroba przyzębia jest zaawansowaną infekcją bakteryjną. Paradontoza nie leczona powoduje przewlekły stan zapalny, prowadzi do rozchwiania i w konsekwencji wypadania zębów. Ta choroba w niezaawansowanym stadium nie boli. Jej przebieg jest wieloletni.

Przyczyny powstawania chorób przyzębia (paradontozy)
Główną przyczyną chorób przyzębia są bakterie, które wskutek zaniedbań higieny, kolonizują powierzchnie dziąseł i zębów. Tworzy się wówczas tzw. płytka bakteryjna, złożona z różnorodnych bakterii, która dobrze przylega do powierzchni dziąseł i zębów. Czynnikami dodatkowymi, które sprzyjają i przyspieszają postęp choroby są: predyspozycje genetyczne, wady zgryzu, braki zębowe, nieprawidłowo wykonane wypełnienia i uzupełnienia protetyczne, czasowe zmiany hormonalne takie jak: ciąża, dojrzewanie, menstruacja, niektóre choroby ogólne w tym nieuregulowana cukrzyca, która zwiększa ryzyko rozwoju infekcji, osteoporoza, niektóre leki, stres, który zmniejsza odporność organizmu na infekcje, palenie tytoniu, przeciążenia zgryzowe np. przy zgrzytaniu zębami, niedobory żywieniowe.

Płytka bakteryjna (nazębna), najprościej mówiąc jest to biały mazisty osad na powierzchniach zębów, w przestrzeniach międzyzębowych, oraz w okolicy przydziąsłowej, wytworzony przez bakterie a prościej są to nieusunięte resztki pokarmowe przetworzone przez bakterie, które w tym procesie wytwarzają szkodliwe substancje (kwasy, toksyny, enzymy) uszkadzające struktury przyzębia i tkanki zębów, powodując próchnicę.

Objawami choroby przyzębia są przede wszystkim krwawienia dziąseł podczas szczotkowania, obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, odsłanianie się szyjek zębowych (recesje dziąseł) i związane z tym pojawienie się nadwrażliwości na zmiany temperatury, powstawanie szpar między zębami lub tzw. „czarnych trójkątów”, przemieszczanie się zębów, rozchwianie, a w końcu utrata zębów, a także nieprzyjemny zapach z ust (fetor ex ore lub halitosis)

Zapalenie dziąseł, występuje szczególnie u dzieci i ludzi młodych, spowodowane jest najczęściej nieprawidłowym szczotkowaniem zębów, lub jego zaniedbywanien. Zapalenie dziąseł można wyleczyć, natomiast nie leczone doprowadzi do niszczenia struktur podtrzymujących zęby m.in. kości powstają wtedy kieszonki patologiczne (kieszonki przyzębne) i tak rozpoczyna się choroba przyzębia tzw.paradontoza.

Zapobieganie chorobie dziąseł i przyzębia (profilaktyka)

Kolejnym najlepszym sposobem zapobiegania chorobie przyzębia, jest codzienne dokładne oczyszczanie zębów i okolic przydziąsłowych szczoteczką, a przestrzeni międzyzębowych – nitką dentystyczną lub szczoteczką międzyzębową.

Dokładna codzienna higiena jamy ustnej, pomoże zminimalizować ryzyko powstawania choroby przyzębia. Konieczne są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa najlepiej u periodontologa, przynajmniej 2 razy w roku.

Jeżeli jesteś palaczem rzuć palenie od razu! Jest wiele badań potwierdzających, że palenie zwiększa u ciebie ryzyko powstawania chorób przyzębia co w konsekwencji prowadzi do utraty zębów.

Należy pamiętać, że u palaczy objaw krwawienia dziąseł często nie będzie występować, co wcale nie świadczy o braku występowania choroby przyzębia. Przyczyną jest nikotyna, która zwęża naczynia krwionośne i nie wywołuje krwawienia. Utrudnia to szybkie wykrycie choroby. Zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią!

Leczenie zachowawcze choroby przyzębia

Chorobę przyzębia (paradontozę) w początkowych stadiach można wyleczyć, a w zaawansowanych przypadkach, można i należy zatrzymać proces utraty tkanek lub złagodzić skutki choroby. Z uwagi na złożoność przyczyn, powodujących powstawanie i rozwój paradontozy jej leczenie wymaga podejścia kompleksowego, oraz współpracy lekarzy stomatologów (dentystów) różnych specjalności mających duże doświadczenie kliniczne w dziedzinie stomatologii zachowawczej, periodontologii, chirurgi, protetyki, jak również ortodoncji.

Leczenie paradontozy jest długofalowe wymaga mobilizacji do współpracy pacjenta z lekarzem , w naszej praktyce PERIODENTIST składa się z kilku etapów:

1. Etap higienizacji polega na profesjonalnym oczyszczaniu zębów z płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego (skaling), nauce prawidłowej higieny jamy ustnej, tzn. metody szczotkowania zębów, oczyszczania przestrzeni międzyzębowych.

2. Leczenie poprzedzone jest wykonaniem kiretażu poddziąsłowego, który polega na ręcznym usuwaniu kamienia poddziąsłowego, płytki bakteryjnej oraz ziarniny zapalnej i polerowaniu korzeni zębów, specjalistycznymi narzędziami (kiretami) oraz ultradźwiękami. Prawidłowa higiena jamy ustnej oraz oczyszczenie kieszonek przyzębnych, stanowi fundament warunkujący osiągnięcie sukcesu w walce z chorobą przyzębia.

3. Faza podtrzymująca: tzw. „Recall”, to systematyczne wizyty kontrolne, celem utrzymania i monitorowania uzyskanej poprawy oraz niedopuszczenie do powrotu procesu zapalnego. Podczas tej fazy, co 3-6 miesięcy sprawdzamy krwawienie i stan dziąseł, głębokość kieszonek dziąsłowych, warunki zgryzowe oraz ubytki próchnicowe, co 2-3 lat wskazana jest kontrola radiologiczna. Sześć miesięcy do jednego roku to czas, który potrzebują nowe włókna przyczepu dziąsła, aby były bardziej odporne na zakażenia bakteryjne. Częstość wizyt higienizacyjnych ustalana jest indywidualnie, ponieważ zależy ona od  postępu i tempa tworzenia się płytki bakteryjnej.

Zagrożenia nieleczonej choroby przyzębia

Kieszonki przyzębne są rezerwuarem różnorodnych bakterii chorobotwórczych, a szczególnie bakterii beztlenowych. Bakterie te, przenoszone drogą układu krążenia, mogą powodować poważne zagrożenie dla odległych tkanek i narządów. Ostatnie badania naukowe wykazały, iż nie leczona choroba przyzębia zwiększa ryzyko powstania:

  • zawału serca ( choroby układu sercowo-naczyniowego)
  • udaru mózgu
  • przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka
  • choroby narządu wzroku, stawów, przewodu pokarmowego, układu oddechowego, choroby nerek oraz cięższego przebiegu cukrzycy